Hangi Ekmekte Şeker Yok

Ekmek yapımında genellikle şeker kullanılmaz. Bazı fırıncılar ekmeğin biraz daha koyu renkte olması amacıyla az miktarda şeker kullanır çünkü şeker, karamelizasyon özelliğinden dolayı ekmeğe koyu renk kazandırır. Ancak şeker miktarı fazla olan ekmekler kek gibi pişirilmelidir. Şeker katılmış bir hamurun pişirilirken, ısı derecesinin düşürülmesi ya da tepsi veya kalıpta pişirilmesi gerekir.

Şeker de tuz gibi doğal nem çekicidir. Bu yüzden şeker, ürünün raf ömrünü uzatır. Nitekim bu uzun raf ömründen dolayı marketlerde bisküvi ve kek reyonları dolu doludur.

Ekşi mayalı hamurlarda fazla şeker kullanılmaması gerekiyor. Fazla şeker mayanın aktivasyonunu düşürür. Toplam hamur miktarının %10’unu geçmemesi önerilir. Çok fazla şeker, nemli ortamı düşüreceği için ekşi mayanın aktif hareket etmesini engeller. Yeterli miktarda kullanılan şeker, bal, pekmez ve bunun gibi meyve şekerleri, mayanın daha çabuk aktif olmasını sağlar.

Ben, ekmeklerin hiçbirinde şeker kullanmayı tercih etmiyorum. Ancak ekmeğin ekşi tadından hoşlanmayanlar %5 oranında üzüm pekmezi kullanabilirler. Bazı mayalara ise bal koyularak ön maya oluşturuluyor. Kimi ballar çok keskin olur, fazla kullanıldığında mayanın aktifliğini durdururlar. Ancak doğru oranlara uyarsanız kullanabilirsiniz.

Hangi Ekmekte Şeker Yok
%d blogcu bunu beğendi: