Ekşi Mayalı Ekmeği Tanıyalım

Herkese merhabalar, ben Şef İbrahim Dinç. Bu yazımda sizlere keyifli bir sürecin başlangıcı olacak ekşi mayalı ekmek yapımıyla ilgili bilgilere yer vereceğim. Bu dönemde insanlara az da olsa faydalı olabilecek bir şeyler paylaşmak oldukça doyurucu ve hoş bir his.

 Sitemizde yer alan yazılar sayesinde hayatınız boyunca yapmak istediğiniz ekşi mayalı ekmek tarifini, fermantasyon sürecini, katlamalar sırasında hamurun verdiği tepkiyi, ekmek yapımında hangi malzeme ve ekipmanların kullanıldığını, ekşi mayanın süresini, mayalarken kullanılan teknikleri öğrenmiş olacaksınız.

En baştan belirtmek isterim ki ekşi maya ve ekmek yapımıyla ilgili bütün yazılanları okusanız da eliniz hamura gitmeden bu iş gerçekleşmez. Eliniz hamura gidecek ve fazlaca emek vereceksiniz. Böylece her denemede ekmek ve ekşi mayaya dair yeni bir şey öğreneceksiniz. Ne demişler; ”Emeksiz yemek olmaz.” Biz bunu emeksiz “ekmek” olmaz olarak güncelleyebiliriz.

Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek

Ekmeğin temel maddelerinin başında gelen buğdayın insanlığın geçirdiği beslenme evriminde köklü bir geçmişinin olduğu herkesçe bilinmektedir.

Ekmek yapımının 3500 yıl öncesi dönemde eski Mısırlılara dayandığı; eski Mısırlıların ekmek hamurunun bekletilmesiyle ortaya çıkan fermantasyonu ilk gözlemleyen medeniyet olduğu ileri sürülmüştür. Böylelikle ekşi mayanın da keşfedildiği düşünülebilir.

Ekşi maya temelde eşit miktarda un ve suyun bir araya getirilmesi uygun sıcaklıkta ve uygun zaman aralığında bekletilip ekşitilmesi ve yine belirli miktarda un ve su eklenerek beslenmesi ile oluşmaktadır. Ekşi maya sadece un ve sudan üretildiği gibi çeşitli gıda ürünleri ile de üretilebilir. Bu gıda ürünlerinin içerisinde kara havuç, kırmızı pancar, nar, çilek, boza ve yoğurt gibi besin maddeleri gelmektedir. Ekşi maya çok geniş bir coğrafi alanda bulunan yaygın bir besindir.

 Günümüzde hızlı üretime uygunluğu nedeni ile fabrikasyon mayalarının kullanılması bireylerin büyük bir kesimi tarafından ekşi maya yapımının unutulmasına neden olmuştur. Ancak son yıllarda, bireyler ekşi mayalı ekmeklerin sağlık üzerindeki faydalı etkilerinden, lezzeti ve doğal olması nedeni ile yeniden ekşi mayaya önem vermeye başladılar. Çünkü ekşi mayalı ekmek; ekmeğin hası, gerçek ekmektir.

Ekşi mayanın sağlık ve ekmek üzerine çok sayıda olumlu etkileri vardır; Ekşi maya ekmeği E vitamini, B1 vitamini, B6, B12, potasyum, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve manganez sağlamaktadır. Ekşi maya kullanımı ekmeğin lezzetini, aromasını ve raf ömrünü olumlu yönde etkilemektedir.  Maya ve laktik fermantasyon kombinasyonu, biyo aktif bileşiklerin oluşumunu sağlamakta ve mineral yararlanımını arttırmaktadır. Ekşi maya kullanımı tam tahıllı ürünlerin doku ve lezzet kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Tahıl fermantasyonları gıdaların ve bileşenlerin beslenme kalitesini ve sağlık etkilerinin iyileştirmektedir. Ekşi maya tam tahıllı, lif bakımından zengin veya glütensiz ürünlerin duyusal kalitesini artırmaktadır.

Bu yazımda kısaca ekşi mayadan ve faydalarından bahsetmeye çalıştım. Ekşi maya bir derya. Ekşi mayalı ekmek ise çok başka. Burada paylaştığım yazılarımdan sonra sizlerde işe koyulduğunuzda ekmek yapımından yemekten çok daha lezzetli olacağını göreceksiniz. Takipte kalın sevgili ekşi maya severler.

Ekşi Maya Yapımı

%d blogcu bunu beğendi: