Çavdar Ekmeğinin Sırrı

Ekmek yapmaya başladıktan sonra farklı çeşitler deneyerek başarıya ulaşmak mutluluk vericidir. Farklı tatlar denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de şüphesiz ki çavdar ekmeğidir. Herkesin adından sıkça bahsetmiş olduğu çavdar ekmeğinin lezzetine diyecek yok! Peki çavdarın sağlığınız için önemi konusunda bilgi sahibi misiniz?

Bize sorarsanız çavdarın faydalarını okuduktan sonra ilk işiniz mutfağa girerek bir deneme yapmak olacak! Üstelik yapımı da serbest şekillendirilen ekmeklere göre çok daha pratik ve kolay. Kokusu tüm ortamı saran bu sihirli ekmeğin sırrı nedir acaba?

Çavdar Ekmeğinin Yapımı

Öncelikle çavdar ekmeği hamuru kullanılan unu gereği (%100 çavdar unu) serbest şekillendirmeye uygun bir hamur değildir. Baton kalıplarda mayalanmakta ve pişmektedir. Dolayısıyla hamura son şeklini verme konusunda çok başarılı değilim diyorsanız çavdar ekmeği denemeleriyle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Çavdar ekmeği yaparken iki kez yoğurma işlemi yapmanıza gerek yok. Tüm malzemeleri aynı anda karıştırarak tek seferde işlem yapmanız yeterli. 3-5 dakikalık yoğurma sürecinden sonra hamurunuzu bütün halde öncesinde yağlamış olduğunuz plastik kabınıza almanız gerekiyor. Eğer elde yoğurma işlemi yapıyorsanız bu sizin için büyük kolaylık demek!

“Katlama aşamaları da mı yok?” dediğinizi duyar gibiyiz. Yapımı oldukça kolay demiştik. Çavdar unu gluten oranı çok düşük bir un olduğu için katlama yapmamıza müsade etmiyor. Dolayısı ile kaba aldığınız hamurunuzu 1 saat kadar dışarda beklettikten sonra soğuk mayalanma için buzdolabına yolcu edebilirsiniz.

Hamurunuz buzdolabında 12-18 saat arası soğuk mayalandıysa sıra hamuru işleme aşamasına geliyor. Hamurunuzu işleyip kalıba aldıktan sonra 3-4 saat dışarda mayalanmaya bırakmak ve kalıbın hizasına gelmesini beklemek işin en zor kısmı diyebiliriz. Çünkü bu haliyle bile bir an önce dilim dilim yemek için sabırsızlık yaratmaya yetiyor.

Tüm bu nedenler sizi mutfağa yönlendirerek çavdar ekmeği yapmaya teşvik etmişse eğer çok şanslısınız! Bulunduğunuz ortamın mis gibi kokmasına şimdiden hazır olun!

Sağlık İçin Neden Önemli?

Bugün sağlıklı beslenme denildiği zaman hepimizin aklına gelen besin ögelerinden bir tanesi de tahıllardır. Çavdar da bu sınıfa ait üyelerden. İçeriğinde yüksek lif ve vitamin&mineral barındıran çavdar özellikle kimler tarafından tüketilmesi gerektiğini sizler için derledik.

Çavdar unu yüksek oranda lif içerdiğinden (100gr’ında 40gr toplam lif) sindirim sistemi rahatsızlığı çeken kişiler için çok faydalıdır.

Çavdar ekmeği içinde bulundurduğu yoğun lif sayesinde uzun süren tokluk hissi duyulmasını sağlarken, kan şekerinin hızlıca yükselmesini önler. Bu durum özellikle diyabet hastaları için büyük önem taşır. İnsülin oranının dengede tutulmasında göstermiş olduğu yapıcı tutumdan dolayı şeker hastalarınca düzenli tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Sindirimi kolaylaştırdığını belirtmiştik. Buna ek olarak vücudumuz çavdarın içerisindeki nişastayı diğer tahılların içindeki nişastaya göre daha yavaş parçalıyor. Bu da sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasına neden oluyor. Diyet yapan kişiler öncelikli olarak ekmeği beslenme listelerinden çıkarıyorlar. Fakat çavdar ekmeği tüketmek metabolizmayı hızlandırdığı için sanılanın aksine kilo vermeyi kolaylaştırabilir!

İşte çavdarın sırrının içinde olduğunu bizlere gösteren bir çok neden. Sağlıklı olanı tüketmek kendimize yaptığımız en büyük iyiliklerden bir tanesi. Çavdar ekmeği tüketerek&deneyerek kendinize bir iyilik de siz yapmak istemez misiniz?

Ekşi Mayalı Cevizli Çavdar Ekmeği
Ekşi Mayalı Cevizli Çavdar Ekmeği
%d blogcu bunu beğendi: