Brioche Ekmek

Ekşi Mayalı Brioche
Brioche Ekmek

Ekmek Yoksa Pasta Yesinler

Ekmekte kullanılan yağlar, karıştırma esnasında gluten bağlarını kaplar ve pişmiş ekmeklerin daha gevrek olmasını sağlar. İnsanlar ekmeği zenginleştirmek için, ekmeğe yağ ve yumurta koyarak şimdiki pastacılığın temelini atmışlar. Brioche Ekmek gibi gözüksede kek ile ekmek arasında kalmış yağlı çörektir. Pişmiş ürünlerin hücre yapısı daha sık tanelidir. Yağların varlığı aynı zamanda raf ömrünü de uzatır. Yağlar hayvansal veya bitkisel kaynaklardan elde edilir. Hayvansal kaynaklardan üretilenler yağlar tereyağı ve domuz yağını içerir.

Tereyağı elbette Ekmekte  kullanılabilecek en iyi yağdır.

Tereyağı aroma, zengin renk, gevreklik ve olağanüstü lezzet için eşsizdir. Oda sıcaklığında katı halde olan tereyağı vücut sıcaklığından daha düşük sıcaklıklarda erir ve tereyağı ile pişmiş hamurların ağızda pürüzsüzlük hissi yaratır. Tuzsuz tereyağı her zaman daha çok tercih edilir. Dolayısıyla fırıncı kendi tarifinde kullandığı tuz miktarını titizlikle kontrol edebilir.

 

Tuz Yağın Bozulmasını Önler

Daha da önemlisi, tuz, tereyağında bir koruyucu olarak kullanıldığından genellikle tuzlu tereyağı eskidir yağın gerçek aromasını öldürür. Tatsız tereyağının çabuk bozulabilir doğası onu tuzlu tereyağından daha pahalı yapar, ancak ucuz maliyet hiçbir şekilde fırıncıyı cezbetmemeli ve kaliteden ödün vererek tuzlu tereyağını seçtirmemelidir.

 

%d blogcu bunu beğendi: